Cep Telefonu Datası

Cep Telefonu Datası

1994 yılında hayatımıza giren cep telefonu 22 yılda hızlı bir gelişim gösterekek   80 milyon nüfusun yaklaşık %84 ‘ü ( 64milyon )tarafından kullanılmaktadır. Bu kullanımdaki gelişme müşteriye ulaşma bakımından en hızlı ve en kolay yol olarak görülmektedir .

Ticaretin en önemli kısmı olan pazarlama bu alanda boy göstermektedir. Ne kadar çok ürün üretilsede bu ürünü müşteriye pazarlayamadıktan sonra sunamadıktan sonra o ticaret hanenin hiç bir geliri olmaz . Öncelerde olduğu gibi ürünü üretip müşterinin almasını bekleme devri artık bitmiştir . Hızlı üretim hızlı satış ile firmaların devamlılığı sağlanmaktadır. İnsan oğlu yaşadığı müddetçe tüketim sonsuzdur bu unutulmamalıdır .

Cep telefonu kullanımı günümüz Türkiyesinde ve Dünyasında zorunlu bir ihtiyaç olarak hayatımızda yerini almıştır . Reklam yaparak müşterilerine ulaşmak isteyen Ticarethane ve Hizmet sektörüde bu alanı kullanarak müşterilerine ulaşmak istemektedir .

Cep telefonu datasıda bu alanda devreye girmektedir.İki şekilde müşteriye ulaşıla bilir birincisi SMS ile ikincisi direk arayıp sesli olarak görüşme yöntemiyle . Genelde tercih edilen SMS yöntemidir . İyi bir analizle hangi bölgede sunum yapılacağı hangi müşteri portföyüne hitap edileceği iyi analiz ve seçimle sağlanmalıdır . Diyelimki bir ruj üretici firma Cep telefonu datası kullanarak müşterilerine ulaşacak öncelikle yukarıda sunulan yöntemlerden birini seçmesi gerekir daha sonra portföy oluşturması gerekir yani sadece bayan müşterilere 18 yaş üzeri müşterilere marmara ege akdeniz gibi coğrafi bölgelere daha önce kozmetik alışverişi yapmış müşterilere gibi sınıflandırma yaparak geri dönüşün daha fazla olmasını sağlamalıdır. Bu portföyü oluşturmadığı taktirde erkeklere dahi gönderilen bir mesajın pek etkili olmayacaktır.

Doğru bir portföy oluşturmak çok önemlidir . Bu alanda firmalar kendi firma portföylerinide oluşturabilirler . Daha önce o ürünü kullanmış yada o firmadan alış veriş yapmış müşterilerin kayıtlarını firma içeriside tutarak  kayıt oluşturulmalı numaralarından ulaşarak   firmanın unutulmaması devamlı akılda kalması ve tekrar ihtiyaç duyulduğunda aynı ürünü tercih etmesi yada yeni ürün sunulduğunda denemesi sağlanmalıdır . ikinci müşteri kısmı ise yeni müşterilere ulaşma kısmıdır .

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın

Sohbete Başla
Danışman WhatsApp Desteği
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?